Balon żołądkowy – ile można schudnąć? Zabieg implantacji balona żołądkowego (nazywany inaczej balonikowaniem żołądka), jest jednym spośród sposobów na walkę z nadwagą oraz otyłością. Polega na umieszczeniu za pomocą endoskopu specjalistycznego balonu w żołądku danego pacjenta. Jak dużo można schudnąć dzięki takiej metodzie?
Czym jest zabieg balonikowania żołądka?
Otyłość rozprzestrzenia się na tyle szybko, iż Światowa Organizacja Zdrowia, zaliczyła ją do epidemii naszych czasów. Siedzący tryb życia, brak fizycznej aktywności, zbyt częste podróżowanie samochodem i niewłaściwa dieta – to nasze częste grzechy, które tworzą właściwie idealne warunki do rozwoju powszechnie występującej choroby, jaką jest niewątpliwie otyłość. Od pewnego czasu w naszym kraju dostępny jest zabieg tak zwanego balonikowania żołądka, inaczej nazywany implantacją balona żołądkowego. Jest to bardzo skuteczny sposób na walkę z nawet sporą nadwagą. Na temat leczenia tą metodą otyłości specjaliści gastroenterologii i chorób wewnętrznych wypowiadają się bardzo pozytywnie i chętnie przeprowadzają tego typu zabiegi u potrzebujących ich pacjentów.
Jakie są najczęstsze metody leczenia otyłości?
Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod leczenia otyłości, zaś indywidualny wybór zależeć będzie przede wszystkim od zaawansowania schorzenia u pacjenta, jego przebiegu, powikłań, jak i preferencji samego chorego. Walka z otyłością za pomocą środków farmakologicznych, jak i diety ubogokalorycznej nie zawsze przynosi założone wcześniej efekty. Dzieje się tak, gdyż nieodpowiednie nawyki co do żywienia niezwykle ciężko jest zmienić bez dobrego wsparcia medycznego. W większości przypadków zaawansowanej formy otyłości niezbędne będzie podjęcie chirurgicznych kroków. Możemy wybrać między zabiegami będącymi ograniczeniem wchłaniania a sposobami restrykcyjnymi, redukującymi ilość jedzenia przyjmowanego przez żołądek, do których zalicza się między innymi założenie opaski na żołądek czy operację zmniejszenia wielkości żołądka. Są to jednakże zabiegi operacyjne nie zawsze możliwe do wykonania. Alternatywę dla tych obciążających znacznie ludzki organizm zabiegów, stanowić może tak zwane balonikowanie żołądka.
Dlaczego ta metoda leczenia jest tak innowacyjna?
Metoda balonikowania żołądka opiera się na tym, iż balon zostaje umieszczony w środku żołądka za pomocą endoskopu, co znaczy, iż nie są wykonywane żadne cięcia na ciele danego pacjenta. Przeprowadzenie zabiegu nie będzie wymagało hospitalizacji, jeszcze w dzień zabiegu można powrócić do domu i do swoich codziennych zajęć.
Komu zaleca się ten zabieg?
Balonikowanie żołądka przeznaczone jest głównie dla osób o BMI w przedziale 30-40, którym ta metoda daje nadzieję na powrót do zwykłego funkcjonowania. Balonikowanie żołądka można stosować również u osób z małą nadwagą, które nie potrafią schudnąć, stosując tradycyjne metody. Balon jest także bardzo dobrym rozwiązaniem w przygotowaniu osób ze sporą otyłością do chirurgicznych zabiegów bariatrycznych. Poza tym balon żołądkowy można zastosować w celu ograniczenia ryzyka operacyjnego przed innego typu zabiegami chirurgicznymi. Mamy na myśli szczególnie przepukliny brzuszne, wszelkiego typu operacje urologiczne, ortopedyczne, ginekologiczne oraz wiele innych, których wykonanie u osób mających otyłość wiąże się ze sporym ryzykiem.
Jak dużej utraty wagi można się spodziewać?
Zgodnie z badaniami naukowców ubytek wagi u osób w chwili usunięcia balonu ze środka żołądka, to około 22 procent wyjściowej wagi. Przeliczając to na jednostkę masy – średnio jest to około 15 kilogramów. U części osób waga ulega obniżeniu nawet o 40 kilogramów.
Czy są jakieś skutki uboczne oraz przeciwwskazania do użycia balonu?
Metoda ta może wyjątkowo spowodować skutki uboczne pod postacią otarć żołądka czy też głębokich uszkodzeń w obrębie jego śluzówki. Trzeba być jednakże przygotowanym na to, że w przeciągu pierwszych paru dni po przeprowadzeniu zabiegu mogą pojawić się wymioty, nudności, skurcze żołądka, czy też ogólnie złe samopoczucie mające różny stopień nasilenia.
Przeciwwskazania do użycia balonu są znacznie mniej restrykcyjne, aniżeli w wypadku operacji. Zaliczają się do nich: zdiagnozowane schorzenia wątroby, płuc, nerek czy też serca, uzależnienie od alkoholu albo leków, ciąża, depresja, czy czas karmienia piersią. Do zabiegu za każdym razem musi zakwalifikować lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz wykonaniu niezbędnych badań.
Czy podczas leczenia można uprawiać sport?
Pierwszy tydzień po przeprowadzeniu zabiegu powinno się przeznaczyć na odpoczynek. W następnych tygodniach nie istnieją już żadne przeciwwskazania do uprawiania aktywności fizycznej, za wyjątkiem skoków spadochronowych oraz sportów walki. Systematyczna fizyczna aktywność jest ważnym czynnikiem wspomagającym proces odchudzania. Rozpoczęcie aktywności fizycznej po balonikowaniu żołądka wykazuje pozytywny wpływ na długofalowe rezultaty leczenia, jak i wyrabia zupełnie nowe nawyki. Ćwiczenia winno się dobierać indywidualnie, przy uwzględnieniu upodobań oraz fizycznych możliwości danej osoby.