Ile kosztuje zamknięcie naczynek? Rozszerzone lub uszkodzone naczynka krwionośne nie są zagrożeniem dla zdrowia, jednakże stanowią dla wielu osób niepożądaną zmianą na skórze, która przysparza o dyskomfort. W związku z tym wiele osób decyduje się na zamykanie naczynek w gabinetach medycyny estetycznej. W niniejszym artykule odpowiadamy, czym są zmiany naczyniowe i jakimi metodami można się ich pozbyć. Rozjaśniamy również, jaka metoda zamykania naczynek jest uznawana za najskuteczniejszą.
Zmiany naczyniowe – czym są?
Zmiany naczyniowe występują najczęściej u osób z cerą naczynkową lub wrażliwą, jednakże mogą pojawić się nawet u posiadaczy skóry normalnej. Jeśli zaś chodzi o przyczyny pojawiających się zmian naczyniowych to jest ich wiele, jednak najczęściej przyczynia się do tego niewłaściwa pielęgnacja, nie stosowanie filtra UV latem czy też narażenie na niekorzystne warunki atmosferyczne (np. silny mróz).
Naczynka pękają również u osób z problemami hormonalnymi. Zamykanie naczynek w gabinetach medycyny estetycznej jest możliwe w dowolnym miejscu na ciele. Najczęściej usuwa się takie zmiany skórne, jak: pajączki, naczyniaki, rumienie, zmiany rubinowe, żylaki, malformacje naczyniowe czy tzw. plamy winne. Innym przypadkiem są zmiany naczyniowe powstające tuż przy narodzinach, nazywane znamionami.
Ile kosztuje zamknięcie naczynek?
Koszt zamknięcia naczynek jest zależny przede wszystkim od metody oraz miejscowości, w jakiej prowadzony jest zabieg. Wiadomo bowiem, że w największych miastach koszt zamykania naczynek jest najwyższy. Na wyższą cenę zabiegu zamykania naczynek ma również wpływ najnowocześniejszy sprzęt i wykwalifikowana kadra medyczna. Zazwyczaj na koszt zamykania naczynek ma wpływ również obszar poddawany zabiegowi, ponieważ im większy obszar (np. cała łydka), tym wyższa cena. Zdarza się jednak, że placówki oferują zniżki dla osób, które decydują się na skorzystanie z pakietu np. twarz + dekolt.
Najtańsze jest usunięcie pojedynczego naczynka i koszt takiego zabiegu oscyluje zazwyczaj w okolicy 100-150 złotych. Wiele osób decyduje się na zamykanie pojedynczych naczynek w okolicy nosa i policzków. Przykładowo, chcąc zamknąć naczynka na całej twarzy, zapłacimy około 400-700 złotych. Natomiast decydując się na usunięcie naczynek na twarzy oraz dekolcie, zapłacimy nawet 1000 złotych.
Warto w tym miejscu także wspomnieć, że nieco inaczej wycenia się usuwanie rumienia z twarzy. Najczęściej w takich przypadkach płaci się np. za cały obszar twarzy i wtedy koszt wynosi około 500-800 złotych. W przypadku usuwaniu ramienia z twarzy należy również powtarzać zabieg kilka razy, w odstępach czasowych.
Jakie są metody zamykania naczynek?
W walce z naczynkami pomaga medycyna estetyczna. Zamykanie naczynek, czyli zabieg polegający na przerwaniu ciągłości skóry, może odbyć się z użyciem kilku metod, takich jak:
- elektrokoagulacja – bezinwazyjna metoda, w której stosuje się prąd o różnej częstotliwości,
- laseroterapia – metoda, w której stosowany laser powoduje termiczną koagulację naczyń krwionośnych,
- skleroterapia – metoda, która jest stosowana do zamykania naczynek na nogach; polega na wstrzyknięciu do naczynia krwionośnego środka, dzięki któremu zarasta światło naczynia,
- kriochirurgia – naczynka zamykane z użyciem ciekłego azotu lub podtlenku azotu,
- jonoforeza – metoda wykorzystująca prąd stały, który zamyka rozszerzone naczynka.
Jaka metoda zamykania naczynek jest najskuteczniejsza?
Najskuteczniejszą i najczęściej wybieraną metodą zamykania naczynek jest laseroterapia. Zabieg ten nie jest inwazyjny, ponieważ nie jest konieczne w jego przypadku przerwanie ciągłości naskórka. Metoda nie jest również bolesna, a w trakcie laseroterapii stosowany jest system chłodzenia. Dzięki temu skóra pacjenta jest ukojona w trakcie wysyłania wiązek laserowych.
Zamykaniu naczynek z użyciem lasera można poddawać wiele obszarów ciała, najczęściej laseroterapia jest przeprowadzana na skrzydełkach nosa, policzkach, czole, szyi, dekolcie czy kończynach.
Jak przebiega zabieg zamykania naczynek?
Zamykanie naczynek, w zależności od wielkości leczonego obszaru, może trwać od kilku do 30 minut. Zabieg zamykania naczynek laserem polega na tym, że lekarz przykłada specjalne urządzenie i kieruje wiązkę lasera na zmianę skórną. Powoduje to uszkodzenie naczyń krwionośnych przeznaczonych do likwidacji.
Sporo osób zastanawia się, ile czasu goi się skóra po takim zabiegu. Gojenie trwa około dwa tygodnie, początkowo zmiany ulegają zblednięciu, a następnie zanikają całkowicie. W przypadku kończyn dolnych czas gojenia może się jednak wydłużyć nawet do 6 tygodni.
Czy zamykanie naczynek jest bolesne?
Wiele osób obawia się zabiegu zamykania naczynek z uwagi na obawę przed bólem. Nie należy jednak obawiać się zamykania naczynek, ponieważ zabieg zamykania naczyń krwionośnych z użyciem lasera jest bezbolesny i najczęściej nie wymaga nawet znieczulenia. Może oczywiście pojawić się niewielki dyskomfort w postaci mrowienia, szczypania czy odczuwania ciepła w momencie, kiedy dermatolog skieruje laser na zmianę skórną, ale nie będzie to ból.
Osoby mające niski próg bólu mogą oczywiście poprosić o znieczulenie miejscowe w postaci kremu, jednakże warto wiedzieć, iż kremy zawierające środek anestetyczny obkurczają naczynka, co wpływa negatywnie na efekty i skuteczność przeprowadzonego zabiegu. Chcąc zmniejszyć nieprzyjemne doznania w trakcie zamykania naczynek przed zabiegiem można podać znieczulenie doustne w postaci 1000 mg paracetamolu i posmarowaniu obszaru ze zmianami skórnymi kremem emla w połączeniu z okluzją.