Korekcja odstających uszu

Korekcja odstających uszu, inaczej nazywana otoplastyką, umożliwia zmianę dotychczasowego wyglądu małżowin usznych, które znacznie odstają i wywołują dyskomfort. Dla wielu osób taka operacja jest konieczna przede wszystkim w celu pozbycia się kompleksu, który nierzadko utrudnia codzienne funkcjonowanie i wywołuje wstyd oraz zażenowanie. Co warto wiedzieć odnośnie korekcji odstających uszu? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

Jak przebiega zabieg korekcji odstających uszu?

Korekcja odstających uszu może być wykonana różnymi metodami. Wybór danej metody jest zależny przede wszystkim od konkretnego przypadku oraz oczekiwań pacjenta. Zabieg ten jest najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym, w przypadku osób dorosłych. U dzieci stosowane jest natomiast częściej znieczulenie ogólne i zdarza się, że niektórzy dorośli również wybierają taką opcję. Korekcja odstających uszu jest wykonywana w asyście anestozjologa.

Sam zabieg nie jest skomplikowany – polega na nacięciu na tylnej stronie małżowiny usznej i w następnej kolejności wymodelowaniu chrząstki poprzez odpowiednie nacięcia i założenie wewnętrznych szwów. Zewnętrzna rana również jest szyta. Blizna nie rzuca się w oczy i po paru miesiącach jest niemalże niewidoczna. Czas trwania zabiegu to około półtorej godziny.

Efekty korekcji odstających uszu

Korekcja odstających uszu nie tylko pozwala poprawić wygląd małżowin usznych, które po zabiegu bardziej przylegają do czaszki. Otoplastyka umożliwia również otrzymanie symetrycznych małżowin usznych. Statystyki wskazują, iż otoplastyka jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej.

Korekcji odstających uszu mogą poddać się osoby w każdym wieku, także dzieci. Zaleca się jednak, aby dzieci nie miały mniej niż 6 lat. Zabieg otoplastyki pozwala cieszyć się poprawioną symetrią twarzy, zmniejszeniem stopnia odchylenia małżowin oraz co za tym wszystkim idzie – poprawie swojego wyglądu oraz samopoczucia.

Wskazania do korekcji odstających uszu i rekonwalescencja po zabiegu

Zabieg korekcji odstających uszu jest przeprowadzany najczęściej z powodu niezadowolenia z własnego wyglądu np. ze zbyt dużych lub niesymetrycznych płatków uszu. Osoby po urazach czy przebytych chorobach również decydują się na otoplastykę. Wiele rodziców dzieci w wieku szkolnym decyduje się także na taki zabieg dla swoich pociech, kiedy są one wyśmiewane przez swoich rówieśników. Na zabieg u dzieci najlepiej jednak poczekać do ukończenia 13 roku życia, ponieważ to właśnie w tym wieku jest niemal w pełni ukształtowana tkanka chrzęstna tworząca małżowinę uszną.

Po zabiegu otoplastyki należy przestrzegać zaleceń wskazanych przez lekarza, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się powikłań, przyspieszyć proces gojenia rany oraz wzmocnić pożądany efekt końcowy. O jakich zaleceniach mowa? Przede wszystkim należy postarać się nie myć głowy przez tydzień od dnia zabiegu oraz trzeba codziennie dezynfekować operowany obszar. Do czasu pełnego wygojenia powinno się również unikać spania na boku i zakładać opaskę do snu. Należy również unikać aktywności ruchowej przez kilka tygodni po zabiegu. Opaska na sen nie będzie konieczna po około pól roku od zabiegu, kiedy chrząstka przebuduje się oraz utrwali.

Jak przygotować się do korekcji uszu?

Przygotowanie do korekcji uszu rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej. Lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem oraz obserwację małżowin usznych i na tej podstawie ocenia, czy można przeprowadzić zabieg otoplastyki i w jakim zakresie. Przed samym zabiegiem lekarz rysuje linie cięcia, aby po wygojeniu blizna była jak najmniej widoczna. Na korekcję uszu należy się również zgłaszać z dokumentem tożsamości, a dzieci powinny mieć ze sobą książeczkę zdrowia dziecka.

Przed otoplastyką lekarz zleca również badania, m.in. morfologię krwi i oznaczenie grupy krwi. Jeśli zaś chodzi o przygotowania pacjenta przed zabiegiem, to należy przede wszystkim mieć na sobie luźny oraz wygodny strój, z luźną górą, tak aby podczas jej ściągania nie podrażnić operowanego obszaru. Lekarz może również zalecić bycie na czczo. Bardzo często lekarze zalecają również zaprzestanie palenia tytoniu na kilka tygodni przed planowaną korekcją uszu, a także zaprzestanie przyjmowania leków rozrzedzających krew. O wszelkie zalecenia warto spytać lekarza na pierwszej wizycie.

Przeciwwskazania do wykonania korekcji odstających uszu

Korekcja odstających uszu nie jest ryzykownym zabiegiem, lecz mimo to, jak przy każdej ingerencji chirurga plastycznego, istnieją pewne przeciwwskazania do jej wykonania. Przede wszystkim niewskazane jest wykonywanie korekcji uszu u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Nie powinno się także wykonywać otoplastyki w przypadku posiadania nadciśnienia tętniczego, zaburzeń pracy tarczycy, cukrzycy czy też zaburzeń krzepliwości krwi.

Należy wiedzieć, iż należy powiadomić lekarza przed zabiegiem otoplastyki o wszystkich chorobach i nigdy niczego nie ukrywać. Dzięki temu zabieg będzie przeprowadzony bez żadnych powikłań i skutków ubocznych.