Laserowa plastyka powiek. Okolice oczu są bardzo delikatne i wraz z wiekiem oraz bardziej podatne na nowe zmarszczki. Najczęstszymi zmianami w obrębie oczu są nie tylko „kurze łapki”, ale też i tak zwane „worki” pod oczami oraz opadające powieki. Rozciągnięcie skóry powiek nie jest jednak nieodwracalne, ponieważ pomóc może chirurgia plastyczna, a dokładniej zabieg zwany laserową korektą powiek. Na czym polega ten zabieg i jak się do niego przygotować? Dla kogo jest wskazana laserowa korekcja powiek? Na te i inne pytania dotyczące laserowej plastyki powiek odpowiadamy w niniejszym artykule.
Czym jest laserowa plastyka powiek?
Laserowa plastyka powiek to zabieg, który ma na celu pobycie się nadmiaru skóry, mięśni oraz tkanki tłuszczowej gromadzącej się w okolicach oczu. Pozwala on również na zlikwidowanie opadających powiek. Korekcja powiek pozwala pozbyć się zwiotczałej skóry oraz tzw. „worków” pod oraz nad oczami. Laserowa plastyka powiek to zabieg, który umożliwia przywrócenie widoczności górnej powieki.
Laserowa plastyka powiek, o czym wie niewiele osób, jest mniej inwazyjnym zabiegiem aniżeli plastyka powiek metodą chirurgiczną. Dlaczego? Ponieważ laser jest znacznie bardziej precyzyjny i jednocześnie podgrzewa również kolagen, co sprzyja zwiększonemu napięciu skóry. Nie powoduje również obfitego krwawienia. Zabieg laserowej plastyki powiek przebiega najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zabieg wykonać w znieczuleniu ogólnym, czyli tzw. narkozie.
Dla kogo jest wskazana laserowa plastyka powiek?
Laserowa plastyka powiek jest zalecana wszystkim osobom, które nie są zadowolone ze swojej skóry na powiekach. Zwłaszcza osoby w starszym wieku mają często nadmiar wiotkiej i pomarszczonej skóry na powiekach. Zabieg plastyki powiek powinny rozważyć również osoby, które:
- cierpią na podwinięcie albo odwinięcie powieki,
- mają opadającą powiekę górną, która wpływa na ograniczenie pola widzenia,
- mają zwiotczałą skórę powiek, która jest źródłem kompleksów i dyskomfortu,
- mają stwierdzoną niewydolność mięśnia dźwigacza powieki górnej,
- przez zwiotczałą skórę powiek cierpią na bóle głowy.
Jakie efekty przynosi laserowa plastyka powiek?
Laserowa plastyka powiek przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia odzyskanie „młodzieńczego” wyglądu obszaru wokół oczu. W przypadku plastyki górnych powiek możemy liczyć na uniesienie oraz lifting powiek, poprawę pola widzenia i zmniejszenie nadmiaru skóry oraz tkanki tłuszczowej. Korekcja dolnych powiek zapewnia natomiast zmniejszenie widoczności worków pod oczami i również pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry oraz mięśni.
Pierwsze efekty laserowej plastyki powiek są widoczne zaraz po zabiegu, a pełny efekt jest widoczny po rekonwalescencji. Efekty są bardzo trwałe, jednakże po upływie 10-20 lat może być konieczne powtórzenie zabiegu w związku z naturalnym procesem starzenia się organizmu. Warto jednak wiedzieć, że plastyka powiek nie jest w stanie usunąć drobnych mimicznych zmarszczek obecnych w bocznym kącie powiek lub opadających brwi. Chcąc wpłynąć na te obszary, konieczne jest wykonanie innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej.
Laserowa plastyka powiek górnych – na czym polega sam zabieg?
Na około dwa tygodnie przed planowaną laserową plastyką powiek należy odstawić leki rozrzedzające krew i preparaty zawierające kwas salicylowy. Jeśli lekarz zlecił jakieś badania to również należy je wykonać przed zabiegiem. Plastyka powiek górnych zaczyna się od nacięcia w miejscu naturalnych bruzd na powiekach, dzięki czemu ślad po zabiegu jest niemalże niewidoczny. Cięcie uzyskane laserowo pozwala na natychmiastowe zamykanie się naczyń krwionośnych i jednocześnie mniejsze krwawienie podczas zabiegu. Dzięki laserowi tkanki napinają się mocniej co dodaje efektu liftingującego. Warto też wiedzieć, że nacięcia mogą być przedłużane na kąty oczu. Sama rana jest zszywana szwem kosmetycznych.
Laserowa korekcja powiek dolnych – czym różni się od korekcji powiek górnych?
W przypadku korekcji powiek dolnych samo cięcie ma oczywiście miejsce w innym miejscu niż w przypadku plastyki powiek górnych, bowiem jest wykonywane tuż pod rzęsami. Następnie oddziela się skórę od tkanki tłuszczowej oraz mięśni i wycina się nadmiar skóry wraz z mięśniami, likwidując tzw. worek pod oczami. Zwiotczenie skóry powiek często występuje razem z uwypukleniem się tłuszczu okołogałkowego. Usuwanie tłuszczu okołogałkowego odbywa się w taki sam sposób jak korekcja powiek.
Przeciwwskazania do przeprowadzenia laserowej plastyki powiek
Laserowa plastyka powiek to zabieg, który nie może być wykonywany przez kosmetologa, ale przez specjalistę z dziedziny medycyny estetycznej. Zabieg ten poprzedza wywiad lekarski i przeprowadzenie badań. Nie każdy może być bowiem poddany korekcji powiek. Do przeciwwskazań do wykonania wspomnianego zabiegu zaliczamy:
- ciążę lub karmienie piersią,
- cukrzycę,
- choroby serca,
- wysokie ciśnienie krwi,
- choroby tarczycy,
- niewydolność gruczołów łzowych,
- trwające infekcje,
- problemy z gojeniem się ran.