Osteopatia pomoc w bólach i dysfunkcjach kręgosłupa

Osteopatia pomoc w bólach i dysfunkcjach kręgosłupa. Każda choroba zaczyna się od lekkiego dyskomfortu. Czy możliwe jest sprawne diagnozowanie chorób, patologicznych procesów układu mięśniowo-szkieletowego, kręgosłupa i przywracanie zdrowia bez użycia leków? Kompetentny osteopata może przywrócić zdrowie, opierając się na technice rąk i wyłapując najmniejsze zakłócenia i nastawić organizm na samouzdrawianie. Osteopatia to skuteczny kierunek leczenia dysfunkcji kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego, piersiowego.

Czym jest osteopatia?

Osteopatia to specjalna metoda oddziaływania przez skórę na kości, mięśnie i narządy wewnętrzne osoby. Procesy diagnozowania i leczenia chorób za pomocą osteopatii są całkowicie bezbolesne, nie mają ograniczeń wiekowych i są wskazane do leczenia nawet najmniejszych pacjentów. Główną zaletą tej metody jest to, że osteopatia nie tylko pomaga wyeliminować ból, ale także uwalnia człowieka od samego źródła bólu, pomaga znaleźć i wyleczyć przyczynę choroby i przywrócić zdrowie. Na naszych kursach przygotowujemy do pracy w tym zawodzie, który cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jak pomaga osteopata?

Osteopata to specjalista, który leczy pacjentów za pomocą rąk. Sesje z osteopatą nie tylko łagodzą ból, ale także aktywują funkcje ochronne układu odpornościowego. Po kilku sesjach osteopatii pacjenci odczuwają znaczną poprawę swojego stanu. Ponadto technika ta normalizuje proces krążenia krwi i odbudowuje uszkodzone tkanki miękkie. Głównym zadaniem osteopaty jest eliminacja stresu fizycznego i psycho-emocjonalnego z organizmu. Za pomocą kompetentnej techniki osteopata może skorygować pozycję kręgosłupa i narządów wewnętrznych, aktywować procesy metaboliczne, poprawić przepływ krwi i limfy itp.

Osteopatia – pomoc w bólach i dysfunkcjach kręgosłupa

Kręgosłup jest dla nas wszystkim, człowiek zawdzięcza mu umiejętność chodzenia w pozycji wyprostowanej. Wyobraź sobie, jakiego rodzaju obciążenie kręgosłupa doświadcza każdego dnia, ponieważ pełni on trzy ważne funkcje – wspierającą, ochronną i amortyzującą. Najczęściej podczas badania stwierdza się w kręgosłupie osteochondrozę kręgosłupa i zaleca odpowiednie leczenie. Ale ból nie zawsze ustępuje. Faktem jest, że sama osteochondroza również nie występuje od zera, zwłaszcza u młodych ludzi. Coś prowadzi do tego, że kręgi znajdują się w złej pozycji i doświadczają zwiększonego stresu. Mogą to być na przykład wszelkie choroby narządów jamy brzusznej, prawie wszystkie więzadła narządów są przyczepione do kręgów.

Faktem jest, że wiele mięśni i więzadeł w okolicy szyi jest przymocowanych do kości czaszki. Napięcie tych mięśni i więzadeł może wystąpić po zabiegach ortodontycznych. Wszelkie zaburzenia w złożonym systemie ukrwienia i unerwienia kręgosłupa, stany zapalne w jego tkankach i strukturach objawiają się zespołem bólowym. Charakter bólu pleców wskazuje na przyczynę.

Nazwijmy najczęstsze bóle pleców:

  • Uszkodzenie korzeni kręgosłupa (rwa kulszowa) bólowi może towarzyszyć drętwienie nóg.
  • Osteochondroza, zwłaszcza jeśli ból nasila się wraz z kaszlem, kichaniem.
  • Przepukliny międzykręgowe są często powikłaniem osteochondrozy i dają się odczuć większym bólem pleców podczas przechylania, obracania ciała.
  • Przemieszczenie krążków kręgowych.
  • Rozciąganie mięśni pleców.

U różnych osób z tą samą chorobą ból kręgosłupa może się różnić ze względu na różne progi bólu, nasilenie schorzenia i współistniejące choroby. Dlatego przed leczeniem bólu pleców osteopata przeprowadza diagnozę kręgosłupa zgodnie z badaniem narządów wewnętrznych.

Zabiegi osteopatyczne na ból kręgosłupa

Jeśli ból jest spowodowany patologiami układu mięśniowo-szkieletowego, osteopata stosuje przede wszystkim techniki osteopatii strukturalnej. To praca z mięśniami, więzadłami, kośćmi, chrząstką i stawami. Działając palcami i dłońmi, osteopata bada patologiczne obszary kręgosłupa, likwiduje skurcze mięśni i zaciski na zakończeniach nerwowych oraz przywraca ukrwienie tkanki kostnej i chrzęstnej. Szczególną uwagę zwraca się na mięsień lędźwiowy.

Ból w dole kręgosłupa często rozwijają się na tle kilku procesów patologicznych, dlatego w leczeniu osteopata zawsze stosuje różne techniki, a nie tylko strukturalne:

  • Stosując metody osteopatii trzewnej, specjalista oddziałuje na układy brzuszne, przywracając narządy do prawidłowej fizjologicznej pozycji, poprawiając ich napięcie i ukrwienie.
  • Stosuje się również czaszkowo-krzyżowe metody osteopatii. To delikatna i skuteczna praca z kośćmi czaszki, przyczyniająca się do leczenia osteochondrozy, skoliozy, a także poprawy krążenia w kręgosłupie.

W leczeniu następstw urazów kręgosłupa osteopata może również zastosować kinesio taping. W niektórych przypadkach, na przykład w celu redukcji kręgów, osteopata stosuje bardziej radykalne techniki manualne. Ból w dolnej części kręgosłupa ustępuje natychmiast, ale ważne jest, aby zrozumieć, że podwichnięcie kręgów nie występuje samoistnie lub po prostu w wyniku nieostrożnego obracania ciała. Przyczyną jest zwężenie kanału międzykręgowego lub nadmierne napięcie mięśnia lędźwiowego.

Leczenie bólu dolnego odcinka kręgosłupa

Osteopatia pomoc w bólach i dysfunkcjach kręgosłupaKażde leczenie kręgosłupa, a w szczególności w jego dolnej części, zaczyna się od tak złożonego postępowania, jak diagnostyka. Ale osteopata kompleksowo podchodzi do rozwiązania problemu pozbycia się bólu kręgosłupa. Identyfikuje i eliminuje przyczyny powodujące ból. Dopiero potem zaczyna pracować w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa.Tak więc znaczenie leczenia osteopatycznego dolnej części kręgosłupa jest bardzo głębokie i polega nie tylko na łagodzeniu bólu z niepokojącego obszaru pleców. 

Kiedy osteopata leczy dolną część pleców, zwraca uwagę nie tylko na struktury kostne kręgosłupa, ale także na otaczające go tkanki. Włókna mięśniowe i więzadła utrzymujące kręgi we właściwej pozycji. W przypadku kontuzji, specjalne techniki osteopatyczne pozwalają skorygować wskazany stan włókien mięśniowych i więzadeł. Terapia manualna to zestaw metod mechanicznego działania rąk osteopaty przeznaczony do leczenia bólu pleców, którego przyczyną jest patologia układu mięśniowo-szkieletowego.

Z ich pomocą można w krótkim czasie wyeliminować ból w okolicy kręgów i stawów, przywrócić ich naturalną pozycję, a w rezultacie znormalizować przepływ krwi. Dziś jest to jedna z najskuteczniejszych metod. Krążki międzykręgowe są podatne na ścieńczenie z powodu nadmiernego stresu fizycznego. Prowadzi to do tarcia między kręgami, a w konsekwencji do ich uszkodzenia. W pewnym stopniu specjalista medycyny osteopatycznej, może przywrócić strukturę krążków kręgosłupa.