Botox – jak działa? Botox jest neurotoksyną, której użycie wpływa rozluźniająco na mięśnie. Blokując nerwowe impulsy, przeciwdziała pojawieniu się zupełnie nowych mimicznych zmarszczek oraz ułatwia zniwelowanie już powstałych. Zabieg z użyciem takiej substancji jest skuteczną profilaktyką przeciwzmarszczkową, a zarazem bezpieczną metodą na poprawienie prezencji twarzy.
Botox – zastosowanie substancji i przebieg zabiegu
Botox to w rzeczywistości handlowe określenie na toksynę botulinową, czyli jad kiełbasiany. Za produkowanie takiej substancji odpowiedzialne są beztlenowe bakterie z rodzaju Bacilius botulinus. W wypadku spożycia jadu kiełbasianego zadziała on niczym silna trucizna i może doprowadzić do poważnego zatrucia, a nawet i śmierci. W przypadku zabiegów z medycyny estetycznej wykorzystywane są jednakże niewielkie ilości tej toksyny, która po dostaniu się do mięśni nie wykazuje szkodliwego dla nich działania. Botox stosuje się głównie celem zniwelowania zmarszczek. Do powstawania tego typu niedoskonałości dochodzi za sprawą nadmiernej aktywności mięśni twarzowych. Z chwilą otrzymania właściwego sygnału z włókna nerwowego podlegają one skurczeniu. Wstrzyknięcie botulinowej toksyny nie pozwala nerwom na przesyłanie impulsu, dzięki czemu mięsień nie może wykazywać aktywności. Uzyskany dzięki temu rezultat może utrzymywać się przez kilka miesięcy, po czym oddziaływanie botulinowej toksyny osłabnie i zabieg może zostać przeprowadzony ponownie.
Zastosowanie
Na początku toksyna botulinowa stosowana była tylko w okulistyce i neurologii. Używano jej celem zredukowania napięcia mięśni u osób po udarach mózgu, jak również u dzieci z porażeniem mózgowym. Po pewnym czasie rozpoczęto wykorzystywanie jadu kiełbasianego również w terapii leczenia zeza. Udało się wówczas odkryć, iż substancja ta wykazuje działanie mające wygładzać zmarszczki na twarzy. Największe problemy sprawiło opracowanie właściwej dawki podawanego preparatu. Od lat 80 ubiegłego wieku jest on wykorzystywany powszechnie w dermatologii estetycznej oraz w medycynie. W naszym kraju toksyna botulinowa pojawiła się dopiero w roku 1996.
Właściwe przygotowanie do zabiegu
Zanim zostanie podana toksyna botulinowa, nie będzie konieczne przeprowadzenie żadnych badań specjalistycznych. W czasie wizyty lekarz przeprowadzi jednakże odpowiedni wywiad w celu wyeliminowania przeciwwskazań do zabiegu. Pacjent nie może mieć osłabionej siły mięśniowej przez choroby neurologiczne. W czasie wywiadu specjalista dokona także oględzin powierzchni skóry. W wypadku zauważenia jakichkolwiek stanów zapalnych zwykle konieczne będzie przełożenie zabiegu. Toksyna botulinowa nie może być wstrzykiwana również wtedy, kiedy pacjent dostaje leki przeciwgorączkowe, zawierające substancję rozrzedzającą krew czy kwas acetylosalicylowy. Zabiegu nie wykonuje się u pań w ciąży, karmiących, jak i w czasie miesiączki z uwagi na większą skłonność do powstania siniaków.
Jaki jest przebieg zabiegu?
Procedura zaczyna się od odtłuszczenia oraz dokładnego zdezynfekowania powierzchni skóry, najczęściej za pomocą bezalkoholowego środka. Zabieg ten nie jest bolesny, dlatego też nie jest podawane żadne znieczulenie. W sytuacji bardzo dużej wrażliwości na bodźce można użyć ewentualnie zimnego okładu. Zależnie od rozległości obszaru do iniekcji toksynę botulinową wstrzykuje się najczęściej w paru miejscach, przy zachowaniu właściwej symetrii. Ilość preparatu musi zostać dostosowana takim sposobem, żeby możliwe było zachowanie naturalnego wyglądu twarzy, jak i zapewnienie naturalnej mimiki. Procedura trwa najczęściej do kilkudziesięciu minut, a jej efekty ujawniają się stopniowo w przeciągu paru dni od podania toksyny botulinowej. Przez parę godzin trzeba unikać dotykania twarzy, jak również zmieniania pozycji na wertykalną. Zwykle po dwóch tygodniach należy się udać na wizytę kontrolną. Lekarz sprawdzi wtedy efekt i zleci ewentualne zabiegi korekcyjne.
Kwas hialuronowy a toksyna botulinowa
Tak samo, jak botoks kwas hialuronowy wykorzystuje się także do korygowania zmarszczek. Wymienione substancje jednakże znacznie się od siebie różnią. Toksynę botulinową uzyskuje się od bakterii, podczas kiedy kwas hialuronowy występuje w sposób naturalny w ludzkim organizmie. Pierwsza z wymienionych substancji oddziałuje na zmarszczki mimiczne poprzez ich wygładzenie, zaś druga wykorzystywana jest pod postacią preparatu do mezoterapii albo wypełniacza.
Kwas hialuronowy odpowiada głównie za związanie wody. Organizm produkuje go coraz mniej w miarę upływającego czasu, z uwagi na co skóra zaczyna być bardziej wiotka, sucha oraz podatna na postępujący proces starzenia. W wypadku silnie utrwalonych, widocznych oraz głębokich zmarszczek, toksyna botulinowa może nie być wystarczająca. Wtedy najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie botoxu z terapią za pomocą kwasu hialuronowego. Wybrana grupa mięśni poddawana jest wtedy działaniu botulinowej toksyny, zaś po upływie około 14 dni przeprowadza się wypełnienie za pomocą kwasu hialuronowego.